Lukratywne zlecenia i bogate portfolio klientów nie wystarczą, by zapewnić firmie finansowy sukces. Równie istotna jest stabilność wpływów, którą utrudniają długie terminy płatności, charakterystyczne dla branży transportowej. Jak temu zaradzić bez narażania na szwank relacji z klientami?
Długie terminy płatności zazwyczaj nie sprawiają problemów firmom transportowym, które cieszą się renomą i działają na rynku od lat. Nieregularne wpływy nie są w stanie naruszyć ich płynności finansowej, bo dysponują sporym kapitałem. W zupełnie innej sytuacji znajdują się małe firmy z krótkim stażem, które nie mogą liczyć na stałe zlecenia. W branży transportowej przewoźnicy tego typu muszą bazować na zleceniach spotowych, a więc „z doskoku”. Muszą mieć na uwadze długie terminy płatności faktury oraz ryzyko niewypłacalności, które niesie za sobą współpraca z nieznanym kontrahentem.
Za problematyczny uznać można każdy termin płatności, który wykracza poza standardowy cykl rozliczeniowy. W praktyce mowa o fakturach płatnych później niż 30 dni od chwili wystawienia, przy czym w branży TSL standardem jest płatność po co najmniej 60 dniach. Dla firmy, zwłaszcza niewielkiej i stawiającej pierwsze kroki w branży, taki model rozliczeń stanowi spore wyzwanie.
Czekając na płatność za faktury trzeba zapłacić pensje i podatki oraz finansować kolejne transporty, co wymaga sprawnego planowania wydatków oraz poduszki finansowej, która przyjdzie z pomocą w sytuacji losowej. Koszty można „spiąć”, jeśli masz pewność, że zaległe płatności wpłyną w terminie – niestety, nie zawsze tak się dzieje. W tej sytuacji nawet niewielkie opóźnienie w spłacie kilku faktur może wpędzić firmę w poważne kłopoty finansowe.
Faktoring to usługa finansowa polegająca na szybkim finansowaniu faktur wystawionych kontrahentom. Dzięki niej należne Ci pieniądze możesz uzyskać nawet w dniu wystawienia faktury bez konieczności czekania na spłatę. W tym modelu faktor, czyli firma oferująca usługę, przejmuje prawa do faktury na zasadzie cesji wierzytelności, a w zamian wypłaca Ci jej równowartość. W ramach faktoringu Transcash na Twoje konto trafi 100 proc. kwoty brutto, prowizja za usługę jest pobierana później. U niektórych faktorów prowizja bywa automatycznie odejmowana od kwoty z faktury, w związku z czym na konto trafia pomniejszona kwota. Co ważne, z chwilą cesji wierzytelności nie musisz martwić się o wypłacalność kontrahenta, ponieważ to ryzyko przejmuje faktor. To on w razie potrzeby podejmuje się windykacji zadłużenia.
Młodym firmom, które dopiero gromadzą kapitał, faktoring daje przede wszystkim finansową stabilizację i gwarancję stałych wpływów. W tym sensie finansowanie faktur może stać się elementem strategii finansowej firmy, który wspiera jej dalszy rozwój i uniezależnia jej funkcjonowanie od wydłużonych terminów płatności.
Dzięki faktoringowi zyskujesz:
Wszystkie te korzyści zwiększają bezpieczeństwo finansowe Twoje firmy i pozwalają dbać nie tylko o bieżącą działalność, ale również inwestycje. Zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o pożyczce lub kredycie na rozwój firmy wiedząc, że wpływy z działalności regularnie trafiają na konto.
Zastanawiasz się nad faktoringiem dla swojej firmy? Porozmawiaj z doradcą i dowiedz się więcej na temat faktoringu w Transcash.
© 2022 Finanse dla transportu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat