Jak się chronić, gdy kontrahent nie płaci

Czym grozi zator płatniczy? Utratą wypłacalności i możliwości dalszego prosperowania działalności gospodarczej. Nawet kilka niezapłaconych faktur może sprzyjać poważnym komplikacjom. Znacznie łatwiej jest więc zapobiegać problemom niż je naprawiać. Mamy dla Ciebie garść rozwiązań, dzięki którym znacznie zmniejszysz ryzyko zatorów płatniczych.

Czym jest zator płatniczy

Zdarza się, że kontrahenci nie opłacają należnych faktury w terminie. Powoduje to powstawanie zatorów płatniczych, które – choć z początku wydają się pozornie drobną niedogodnością – mogą być katalizatorem utraty płynności finansowej. Natomiast naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy są zadłużenia.

Chociaż ryzyko powstania zatorów jest dla prowadzenia działalności typowe, istnieją rozwiązania, dzięki którym uchronisz swoją firmę przed negatywnymi skutkami działań nierzetelnych kontrahentów. Przede wszystkim warto zapoznać się z korzyściami, które płyną z pełnego faktoringu, usługi SafePay oraz ubezpieczenia należności. 

Pełny faktoring – płatności bez ryzyka

Współczesny rynek wymaga często od przedsiębiorców wystawiania faktur z długimi terminami płatności. Korzystając z pełnego faktoringu możesz zapewnić sobie pieniądze na koncie nawet w kilkanaście minut. 

Faktor (usługodawca) płaci za fakturę, którą wystawiasz i bierze na siebie odzyskanie należności od płatnika. Choć usługa wiąże się z zapłatą prowizji, nie przekracza ona kilku procent wartości faktury. Żeby móc skorzystać z faktoringu, faktura nie może być przeterminowana.

Faktoring pełny – tj. bez regresu – umożliwi Ci rozliczanie w ten sposób wszystkich faktur, które wystawiasz. W ten sposób zyskasz pewność, że pieniądze na Twoje konto wpłyną szybko, a ryzyko niewypłacalności spadnie na faktora. Nie musisz się także przejmować zwiększeniem kosztów finansowania, ponieważ faktoring jest odporny na wzrost stóp procentowych. 

Z usługi skorzystasz bez problemów, szybko, a większość formalności załatwisz online.

Pełny faktoring w Transcash uwzględnia możliwość negocjacji limitów finansowania i wysokości prowizji, mając na uwadze aktualne potrzeby firmy. Ta usługa wiąże się również z comiesięczną opłatą abonamentową za obsługę bieżących spraw. 

Dzięki gwarancji szybkiej zapłaty za fakturę oraz stosunkowo niskiemu kosztowi usługi utrzymasz płynność finansową i unikniesz zatorów płatniczych.

SafePay – windykacja z gwarantowaną zapłatą

A co z tymi fakturami, których kontrahenci nie spłacili na czas? W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie usługa SafePay, dostępna wyłącznie w ofercie Transcash

SafePay to usługa windykacji polubownej z gwarantowaną zapłatą. Jeśli usługodawca odzyska dług z powodzeniem, otrzymasz zwrot należności, a prowizja za wykonaną usługę wyniesie 9,9%. Natomiast jeśli windykacja okaże się nieskuteczna, dzięki SafePay odzyskasz 87% kwoty brutto, która widnieje na fakturze. 

Zatem Transcash nie tylko przyjmuje Twoją płatność do windykacji, ale gwarantuje, że otrzymasz pieniądze nawet, gdy działania nie zakończą się sukcesem.

Czy kosztowne ubezpieczenie należności jest skuteczne

Popularnym rozwiązaniem, gdy chcemy chronić nasze dobra, jest ich ubezpieczenie. Można objąć nim także faktury. 

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego pozwoli Ci uniknąć strat. Niestety choć w teorii brzmi to bardzo prosto, to praktyka jest o wiele bardziej skomplikowana. Cały proces jest mocno sformalizowany i kosztowny – zupełnie inaczej niż w przypadku faktoringu pełnego. 

Wysokość podstawowej opłaty wynikającej z umowy jest uzależniona od skali obrotów z danym kontrahentem. Jej wahania determinują zmianę wysokości składki. Ponadto musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami w postaci kosztów windykacji i opłat za ocenę ryzyka.

Skomplikowana procedura rozpatrywania wniosków o udzielenie ubezpiecznia należności oraz długi czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy także są bardziej uciążliwe niż w przypadku faktoringu pełnego. Do tego odzyskanie pieniędzy nie jest pewne, gdyż umowa jasno precyzuje sytuacje, w których ubezpieczenie dopuszcza spłatę należności. Jeśli którykolwiek z warunków nie zostanie dopełniony, możesz narazić się na stratę.

Finanse dla transportu

Serwis Finanse dla transportu to źródło wiedzy o branży TSL oraz usługach finansowych kierowanych do przedsiębiorstw transportowych.

© 2022 Finanse dla transportu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat