Jak utrzymać małą firmę transportową na rynku?

Małe przedsiębiorstwa muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Największymi problemami, na które zwracają uwagę przedsiębiorcy, są: zmienność prawa oraz skomplikowane i niejasno sformułowane przepisy. Jednocześnie w przypadku małych firm transportowych piętą achillesową są długie terminy płatności. Prowadzi to często do zatorów płatniczych, z którymi branża transportowa boryka się już od wielu lat. Niestety niektóre firmy wpadają w spiralę zatorów płatniczych, z której ciężko się wyplątać. Dla części z nich kończy się to upadłością.

Istnieje wiele powodów, dla których firmy upadają. Może brakować im jasnych biznesplanów lub rozwiązania, które wprowadzają, są nieskuteczne. Być może nie mają wystarczających zasobów lub pojawiają się u nich trudności z utrzymaniem przewagi konkurencyjnej w trudnym środowisku komercyjnym. Wiele firm ma również poważne problemy z zarządzaniem przepływami pieniężnymi. Wynika to ze specyfiki branży, w której standardem są długie terminy płatności. Kryzys w przepływie środków pieniężnych może powodować efekt domina – przewoźnicy nie otrzymują płatności od kontrahenta, nie mogą regulować własnych zobowiązań i wpadają w pętlę długów. Zarządzanie wydatkami, a także śledzenie terminów płatności, może stanowić duże wyzwanie i odwracać uwagę od prowadzenia działalności.

Faktoring przede wszystkim umożliwia firmom lepsze zarządzanie przepływami pieniężnymi. Dlaczego? Ponieważ pozwala na odblokowanie kapitału obrotowego, który jest zamrożony w fakturach na 30, 60 lub 90 dni. Działa on w następujący sposób:

  1. Firma sprzedaje swoje wierzytelności firmie faktoringowej
  2. Firma faktoringowa zapewnia swojemu klientowi płatność z góry
  3. Firma faktoringowa następnie zarządza wierzytelnościami w imieniu swojego klienta
  4. Firma faktoringowa rozlicza się z kontrahentem swojego klienta zgodnie z terminem płatności

W przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek bankowych, w których dostęp do kapitału obrotowego może wiązać się z dużą ilością formalności i długim czasem oczekiwania, faktoring jest bardziej elastyczny.

Jeśli nie masz zdolności kredytowej i wiesz, że Twoja prośba o finansowanie z banku może zostać odrzucona, problem rozwiązuje faktoring. Z drugiej strony umowy faktoringowe nie obciążają Twojej zdolności. Nie musisz się więc obawiać, że obniży on Twoją zdolność kredytową i uniemożliwi skorzystanie z pomocy banku, gdy zajdzie taka potrzeba. Istotne jest też, że ten rodzaj finansowania nie obciąża Twoich finansów stałą, wysoką ratą. W porównaniu do innych produktów finansowych jest on relatywnie tani. Firmy faktoringowe świadczą również usługi i wsparcie, których nie znajdziesz w tradycyjny ofertach bankowych. Faktorzy zazwyczaj przejmują znaczną część pracy związanej z zarządzaniem wierzytelnościami – monitorują płatności, a w razie konieczności rozpoczynają miękką windykację klienta.

Wszystko to umożliwia Twojej firmie lepsze zarządzanie przepływami, sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju firmy, ponieważ wiesz, jaką gotówką dysponujesz. Nie musisz obawiać się, że nie będziesz w stanie pokryć wszystkich miesięcznych zobowiązań oraz unikniesz nieterminowych płatności od swoich kontrahentów. Firma faktoringowa zajmie się Twoimi wierzytelnościami i dopilnuje, aby kontrahent dokonał płatności. Ty zamiast tego możesz poświęcić czas i pieniądze na rozwój firmy.

Natychmiastowe płatności umożliwiają:

  • zakup nowego sprzętu i rozwój firmy;
  • negocjowanie lepszych warunków współpracy z dostawcami, np. rabaty przy zakupach hurtowych;
  • wydłużenie terminu płatności dla kontrahentów, bez konsekwencji;
  • znalezienie czasu, by skupić się na innych obszarach swojej działalności;
  • inwestycję w lepszą technologię;
  • zatrudnienie nowych pracowników;
  • oszczędzanie.

Jeśli szukasz wsparcia dla finansów swojej firmy, warto, abyś zaczął od tego co masz w zasięgu swojej ręki – posługiwania się pieniędzmi, które już zarobiłeś. Wystarczy, że rozpoczniesz współpracę z faktorem, który przyspieszy ich wpływ na Twoje konto.

Finanse dla transportu

Serwis Finanse dla transportu to źródło wiedzy o branży TSL oraz usługach finansowych kierowanych do przedsiębiorstw transportowych.

© 2022 Finanse dla transportu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat