Masz dłużnika? Naucz się z nim rozmawiać

Poradnik typy dłużników

Gapa ma kiepską pamięć, Migacz ucieka w wymówki, a Cwaniak gra niewzruszonego. Dłużnik niejedno ma imię, a każdy z typów wymaga nieco innej strategii postępowania. O tym, jak rozpoznać i prowadzić skuteczne rozmowy windykacyjne z najpopularniejszymi typami dłużników przeczytasz w najnowszym poradniku Transcash.eu.

Każdy dłużnik to złodziej i trzeba trzymać go krótko – te przekonania odeszły do lamusa już kilkadziesiąt lat temu. Rozwój psychologii i socjologii pomógł ekspertom zrozumieć, że kluczem do skuteczności w negocjacjach jest rozpoznanie potrzeb i oczekiwań drugiej strony.

Próby rozgryzienia natury dłużników trwają nieustannie od połowy lat 80., gdy naukowcy po raz pierwszy podjęli się zdefiniowania tej grupy i nadania jej konkretnych cech. Szybko okazało się, że dłużników podzielić można na kilka typów, uwzględniających przyczyny zadłużenia, postrzeganie świata i przyjęte strategie radzenia sobie z problemem.

5 typów dłużników

W poradniku Transcash znalazło się pięć typów zgodnych z profilami psychologicznymi dłużników, na których windykatorzy natrafili w trakcie swojej pracy. Należą do nich:

  • Gapa – spóźnialski i roztargniony
  • Migacz – mistrz wymówek
  • Cwaniak – pewny siebie i konfrontacyjny
  • Werter – emocjonalny i zrezygnowany
  • Filozof – specjalista od dyskusji i „szukania dziury w całym”
  • Przestępca – nigdy nie zamierzał spłacić długu

Żeby rozpoznać, z jakim dłużnikiem mamy do czynienia, czasem wystarczy nawet jedna rozmowa. Pokierowana właściwie, pozwoli odnieść pożądany efekt, którym jest nim deklaracja spłaty w ściśle określonym terminie.

Poznaj dłużnika i windykuj skuteczniej

W poradniku znalazły się wskazówki dotyczące strategii, które będą najskuteczniejsze wobec każdego z typów dłużników. Podczas każdej rozmowy warto pamiętać o jednej zasadzie: emocje są najgorszym doradcą. Gdy je pokażemy, rozmówca z pewnością je wykorzysta, chcąc wywołać współczucie lub wręcz przeciwnie – irytację i gniew.

Pobierz poradnik, poznaj swojego dłużnika i wykorzystaj tę wiedzę, żeby zwiększyć skuteczność swojej windykacji. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z windykacją Transcash.

Zdjęcie: Moose Photos/Pexels

Finanse dla transportu

Serwis Finanse dla transportu to źródło wiedzy o branży TSL oraz usługach finansowych kierowanych do przedsiębiorstw transportowych.

© 2022 Finanse dla transportu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat